Biura nieruchomości

Biura nieruchomości

Artykuły 18-03-2020

Biura nieruchomości

Wokół współpracy z biurami nieruchomości narosło wiele stereotypów. Wiemy jednak, że w każdej branży jakość usług jest różnorodna i wiemy z doświadczenia, że jest coraz więcej biur i agentów nieruchomości, którzy oferują profesjonalne usługi i doskonałą obsługę klientów. Z relacji naszych klientów wiemy również, jakie są najczęstsze problemy w takiej współpracy. Dlatego omówimy kilka ważnych zagadnień, które ułatwią Ci przygotowanie się do współpracy z biurem nieruchomości i sprawią, że będzie ona sprawna, owocna dla obu stron i oparta na przejrzystych zasadach.

 

5e71fc3f000b9-2.jpg

 

Ustal zasady współpracy


Złota reguła to ustalenie zasad współpracy z biurem nieruchomości przed spotkaniem z agentem. Każde biuro nieruchomości posiada szkic umowy, który może Ci wysłać drogą mailową przed spotkaniem, abyś mógł się z nią uważnie i bez pośpiechu zapoznać. Pamiętaj, że treść umowy możesz negocjować. Dotyczy to na przykład zapisów o prowizji czy o zakresie obowiązków biura i agenta, który Cię obsługuje. Realna stawka to z reguły 1-2% prowizji, jednak wiele biur nieruchomości w umowie umieszcza stawkę 3% lub więcej, co przy nieruchomości za kwotę 350 000 zł, daje 10 500  zł prowizji dla agenta. Dla porównania, przy 2% prowizja wyniesie 7000 zł, a przy 1% 3500 zł, co daje znaczącą różnicę. Jeśli umowę otrzymasz dopiero podczas spotkania, nieuważnie ją przeczytasz i podpiszesz, może się okazać, że po decyzji o zakupie nieruchomości zapłacisz bardzo wysoką prowizję.

 

Zakres obowiązków agenta


Z tematem wysokości prowizji ściśle wiąże się zakres obowiązków agenta nieruchomości. Przy negocjacjach prowizji Twoim celem nie powinna być jak najniższa kwota, którą zapłacisz agentowi, tylko kwota odpowiadająca zakresowi obowiązków i pracy, którą agent dla Ciebie wykona. Jeśli oczekujesz, że agent wyszuka dla Ciebie odpowiednie nieruchomości, zweryfikuje je, obejrzy je wspólnie z Tobą, będzie pośredniczył w kontaktach ze sprzedającym i poświęci Ci wiele czasu, zgoda na wyższą prowizję jest uzasadniona. Jeśli natomiast jedyną pracą, którą wykona dla Ciebie agent będzie odebranie telefonu i zaprezentowanie Ci nieruchomości, wtedy zasadne będą negocjacje.

 

Przejrzysta współpraca


Sprzedający nieruchomość, czyli na przykład firma Dom Dla Każdego, płaci agentom nieruchomości prowizję za sprzedaż domów. Agenci, z którymi współpracujemy, znają dobrze naszą ofertę, modele domów i dobrze obsługują naszych klientów. Wykonują ważną i wartościową pracę, która często skutkuje podpisaną umową na sprzedaż domu. Zadbaj o to, aby Twoja współpraca z agencją nieruchomości opierała się na równie przejrzystych zasadach, jak nasza. Skorzystanie ze wsparcia agencji nieruchomości zaoszczędzi Ci wiele czasu – agent znajdzie dla Ciebie nieruchomości, zgodne z Twoimi oczekiwaniami, pojedzie z Tobą oglądać je i doradzi Ci w wielu ważnych kwestiach, ponieważ ma doświadczenie i wiedzę, również prawną; sprawdzi też lub przygotuje odpowiednią dokumentację.

 

5e71fc3890968-1.jpg

 

Jak znaleźć dobrego agenta?


W każdej branży jakość usług bywa bardzo różna. Jak znaleźć dobrego agenta? Skuteczną metodą są polecenia znajomych czy rodziny, warto skorzystać z usług kogoś sprawdzonego. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, skorzystaj z naszych wskazówek.

 

Po pierwsze, poznasz agenta po jego reakcji na prośbę o przesłanie umowy przed spotkaniem, na rozmowę o zakresie obowiązków i związanej z tym prowizji – otwartość i przejrzystość w tej kwestii jest naszym zdaniem kluczowa. Po drugie, bardzo ważną cechą agenta jest umiejętność aktywnego słuchania Twoich oczekiwań i potrzeb, jeśli chodzi o nieruchomość. Nie chcesz przecież tracić czasu na oglądanie domów, które są za duże, za małe lub usytuowane w lokalizacji, której nie bierzesz pod uwagę, tylko dlatego, że agentowi bardzo zależy na ich sprzedaży. I wreszcie po trzecie, dobrego agenta poznasz po umiejętności doradzenia Ci w różnych kwestiach – osoba dobra w swoim fachu będzie widziała plusy i minusy różnych nieruchomości i powinna umieć Ci je przedstawić. Kupując dom nie musisz być ekspertem rynku nieruchomości, agent natomiast powinien nim być i posiadać odpowiednią wiedzę.

 

Współpraca z agencją nieruchomości może sprawić, że szukanie wymarzonego domu czy mieszkania będzie szybsze i łatwiejsze. Przygotuj się do tej współpracy, a wierzymy, że będzie ona taka, jak tego oczekujesz.