Dom w cenie mieszkania?

Dom w cenie mieszkania?

Aktualności 20-04-2022

Dom w cenie mieszkania?

Najpierw pojawia się potrzeba, za nią idą dyskusje, wyszukiwanie porad, na końcu decyzja. Chcemy zamieszkać we własnym miejscu. Nie jest to już tylko marzenie, są konkretne środki, mamy budżet, rozumiemy własne potrzeby i zapoznaliśmy się z grubsza z rynkiem nieruchomości w okolicy. Wtedy pojawia się zwykle pytanie: mieszkanie czy dom? Większość z nas rozumie to pytanie w konkretnym kontekście. Mieszkanie to oczywiście miasto, dom to miejscowość pod miastem lub dzielnice peryferyjne. W pewnych okolicznościach jest to zależność właściwa, ale nie zawsze. Mocno zurbanizowane centra miast to obszary gdzie trudno znaleźć mieszkania na rynku pierwotnym, a jeśli takowe się już pojawiają z reguły znacznie przekraczają cenę, tych stojących tuż obok, które można nabyć na rynku wtórnym. Oczywiście ceny tych ostatnich również zależą od wielu czynników – miejsca na mapie kraju, zamożności miasta, stanu rewitalizacji budynków. Z reguły mieszkania w tak zwanej wielkiej płycie rozsiane są na osiedlach znajdujących się w pewnej odległości od centrum, a mieszkania nowe, deweloperskie, zajmują tereny jeszcze odleglejsze, w najlepszym przypadku wciskając się w wolne przestrzenie istniejących, tradycyjnych osiedli.

 

6259d3d794527-1.jpg

 

Odpowiedź na pytanie czy uda się nam kupić dom w cenie mieszkania, nie może być jednoznaczna i kategoryczna. Zależy ona oczywiście od statusu mieszkania. Najpierw kilka danych ogólnie znanych, ale dla porządku wartych przybliżenia. Metraż mieszkania z reguły bywa mniejszy od metrażu nawet małego domu. Przyjmując, że niewielki dom posiada około 90 metrów powierzchni użytkowej powinniśmy go zestawić z analogicznym metrażem mieszkania. Jednak tradycyjnie mieszkania na wtórnym rynku rzadko posiadają taką wielkość, a tendencje deweloperskie utrzymują ten standard, nieco go nawet zaniżając. Oczywiście nie mówimy tutaj o ekskluzywnych apartamentach stanowiących niszę i będących ofertą dla bardzo zamożnej części społeczeństwa. Warto mieć na uwadze to spostrzeżenie, gdyz może ono zaburzyć naszą perspektywę porównawczą. Cena metra kwadratowego mieszkania np. w Bielsku-Białej to ok. 5.5 tys. (uśrednione ceny na podstawie ofert portali nieruchomości). Ma się rozumieć, że szczegółowo cena będzie się różnić w zależności od miejsca i standardu wykończenia oraz wieku danej nieruchomości. Nie trudno jednak zauważyć, że rząd ten niebezpiecznie zbliża się do średniej ceny metra kwadratowego nowego domu, stojącego w niezbyt odległym od rozważanych osiedli, miejscu. Przykładowo nowy dom Kacper będący w ofercie sprzedażowej firmy Dom Dla Każdego ma ok. 123 metry kwadratowe powierzchni użytkowej, a jego cena to ok 585 tysięcy złotych z VAT. Daje to średnią ok. 4.75 tys. To dom w stanie deweloperskim, ale pozostaje nam bezpieczny zapas na doprowadzenie go pod klucz. Warto dodać, że budynek znajduje się na ul. Bestwińskiej w całkiem dogodnej okolicy i  w niewielkiej odległości od centrum miasta. Nie trzeba chyba podkreślać, że przynależy do niego własna działka, a mieszkańcy mają do dyspozycji aż pięć pokoi. Zatem dom w cenie mieszkania? W tym przypadku tak.

 

6259d3e099c55-2.jpg

 

O samym wyborze decydują jednak nie tylko względy ekonomiczne – czasami liczą się indywidualne preferencje. Jednak jeśli nasze potrzeby nie są wyraźnie skupione na mieszkaniu, i do tego w granicach centrum, warto rozważyć ofertę domu, jako znakomitą alternatywę. Do podjęcia decyzji nie będzie potrzebna żadna ezoteryczna wiedza, wystarczy kalkulator, ofertowe ceny i rozpoznanie lokalizacji. Do tego nie potrzebujemy niczego oprócz naszego zaangażowania. Powinniśmy równocześnie odnotować, że nowy dom to dopiero początek eksploatacyjnej historii i pewna wiedza na temat technologii wykonania, a mieszkanie nie zawsze będzie posiadało takie cechy.

 

6259d3e81d7f8-3.jpg