Drewno w łazience

Drewno w łazience

Aktualności 27-01-2019

Drewno w łazience

Drewno w łazience urozmaica to pomieszczenie nadając mu ciepły i przyjazny charakter. Oczywiście warunki panujące w tym pomieszczeniu odbiegają od typowych, dlatego też użycie drewna winno być poprzedzone zdobyciem choćby minimalnej wiedzy.

 

Wilgotność i zmiany temperatury negatywnie wpływają na wiele rodzajów drzewa, powodując jego odkształcenia, pękanie, pleśnienie itd. Paczenie można ograniczyć zastosowaniem odpowiednich środków impregnacyjnych takich jak olejowanie lub woskowanie. Przy czym to ostatnie niezbyt dobrze sprawdza się w łazience, gdyż na jego powierzchni widać zachlapania wody. Olejowanie znacznie bardziej spełnia swoje impregnacyjne i estetyczne funkcje. Niestety wymaga częstego odnawiania - dwa razy do roku warto powtórzyć zabieg, by rozkoszować się pięknem naturalnego drzewa.

 5c4db52b18726-bath.jpg

 

Decydując się na drewnianą podłogę trzeba pamiętać o prawidłowym jej wykonaniu. Użycie odpowiednich klejów, zabezpieczeń zakamarków i listew decydować będzie o żywotności i bezproblemowym użytkowaniu. Jednocześnie nie wolno zapominać  o specyficznej codziennej pielęgnacji, która zasadniczo różni się od użytkowania klasycznej glazury. Oczywiście sam dobór gatunku będzie tutaj decydujący. Do tych celów wspaniale nadają się drzewa egzotyczne, ale i te rosnące w naszej szerokości geograficznej nie będą złe. Na podłogę znakomicie nada się dąb lub modrzew a z egzotycznych gatunków tek, merbau, padouk, które oprócz przepięknego rysu słojów i niespotykanej na co dzień kolorystyki są twardsze od dębu. Wymagania co do podłogi są najwyższe, z powodów oczywistych - woda spływa zawsze w dół, a każde zagłębienie lub nierówność powoduje jej zaleganie i niszczenie podłoża. Dlatego ten element wykończenia jest szczególnie newralgiczny i nie warto na nim oszczędzać. Podobnie z blatami, które w równym stopniu narażone są na niebezpieczeństwa obcowania z wilgocią. Na ścianę nadają się oczywiście także te gatunki wymienione powyżej, ale możemy również pokusić się o fornirowane płyty wilgocioodporne, które znacząco obniżają koszty.

 

Na koniec o kosztach - nie jest to rozwiązanie tanie, koszt krajowego drewna szlachetnego jest dość wysoki, a drewna egzotycznego jeszcze go przewyższa. Ale decydując się na taki pomysł, chodzi nam raczej o efekt estetyczny, a ten po prostu jest wspaniały. Połączenie nowoczesnego wyglądu z ciepłym tradycyjnym drewnem to główne zalety takiego rozwiązania. Nietuzinkowość i oryginalność dostajemy w cenie.