Okna połaciowe

Okna połaciowe

Artykuły 26-03-2019

Okna połaciowe

Okna połaciowe są rozwiązaniem uniwersalnym, bo nie ingerują w konstrukcję dachu ani w kształt bryły domu a przy tym umożliwiają optymalne doświetlenie poddasza. Można je łączyć w pionie i w poziomie, tworząc zestawy o powierzchni dopasowanej do wielkości pomieszczeń. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dostęp do wysoko położonych okien jest trudny i takie okna warto wyposażyć w automatyczne sterowanie.

 

Częstym problemem występujących w pomieszczeniach na poddaszu jest kondensacja pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyb okiennych. Jest to wynik niewłaściwej cyrkulacji powietrza. Powszechnie stosowanym sposobem na usprawnienie wentylacji grawitacyjnej są specjalne nawiewniki zamontowane w ramach okiennych lub w ścianach. Nawiewniki umożliwiają regulację ilości napływającego przez nie powietrza za pomocą ruchomej przysłony, dzięki czemu pomieszczenia nie ulegają wychłodzeniu. Stosuje się także klapy wentylacyjne zamontowane w ramie okna, które pomagają wpuścić świeże powietrze nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. Klapy są wyposażone w specjalny filtr, który zapobiega przedostaniu się rozmaitych zanieczyszczeń do wnętrza pomieszczenia. W ciągu godziny przez klapę wentylacyjną może dostać się do pomieszczenia nawet około 50 m3 powietrza. Podobna rolę spełnia zamontowany w ramie okna moduł wentylacyjny, ma on jednak znacznie mniejszą wydajność. Do okien, które nie zostały wyposażone w urządzenia wentylacyjne, można zamontować nawiewniki higrosterowane lub ciśnieniowe, regulujące przepływ powietrza. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach szyb termoizolacyjnych. W oknach z PVC stosuje się profile okienne specjalnej konstrukcji, dzięki której rama okienna jest ogrzewana ciepłym powietrzem napływającym z pomieszczenia. Dobrą cyrkulację powietrza wspomaga zamontowanie grzejnika bezpośrednio pod oknem dachowym.

 

5c9a24e7e381d-okno.jpg

 

Innym sposobem oświetlenia poddasza są lukarny, jednak ich budowa wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac ciesielskich. Lukarny są ciężkie i stanowią dodatkowe obciążenie konstrukcji dachu, stąd wymagają przeprowadzenia odpowiednich obliczeń projektowych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że powiększają wnętrze poddasza. Warto jednak wiedzieć, że okna połaciowe doświetlają pomieszczenia lepiej niż okna pionowe umieszczone w ścianach szczytowych czy lukarnach. Stosując okna połaciowe wybiera się rozwiązanie mniej kosztowne niż a montaż tych okien z reguły nie wymaga pozwolenia na budowę. Co ważniejsze okna połaciowe można zamontować w już wybudowanym i eksploatowanym budynku.

 

Okna połaciowe mają jednak również swoje wady - brudzą się znacznie szybciej niż okna tradycyjne, przy małym kącie nachylenia dachu może się zdarzyć, że zalegający śnieg zasłoni całe okno a latem dochodzi do przegrzania pomieszczeń, jeśli nie zastosuje się rolet lub markiz. Z kolei okna standardowe wbudowane w lukarnę dłużej pozostają czyste, przy otwartym oknie podczas deszczu nie ma obawy, że deszcz napada do pomieszczenia a w dzień słoneczny nie dochodzi do przegrzania pomieszczeń. Wybudowanie lukarny jest jednak droższe niż zamontowanie okien połaciowych, i wymaga pozwolenia na budowę. W dodatku bardzo trudno jest zainstalować lukarny w gotowym budynku.

 

Okna połaciowe choć są na ogół produktami wysokiej jakości, wymagają jednak okresowej konserwacji. Przed nadejściem zimy należy je oczyścić i nasmarować okucia Dotyczy to szczególnie zawiasów. Z kołnierza i okuć okna należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia utrudniające prawidłowy spływ wody deszczowej. Należy również usunąć zanieczyszczenia z ram okiennych, ponieważ mogą one wchodzić w reakcje z powłoką lakierniczą i spowodować jej uszkodzenie lub odbarwienie. Drewniane części okien dachowych są zabezpieczane impregnatem, a następnie kilkakrotnie powlekane lakierem akrylowym. Obecnie stosowane lakiery są bardzo trwałe, jeśli jednak na powłokach lakierniczych pojawiły się drobne odpryski lakieru, trzeba je uzupełnić przy użyciu lakieru z zestawów naprawczych oferowanych przez producentów okien. Należy także starannie wyczyścić szczeliny wentylacyjne oraz zakonserwować uszczelki odpowiednimi preparatami konserwującymi. Jeśli okno posiada klapy wentylacyjne z filtrem powietrza, wówczas przynajmniej raz w roku trzeba wykonać czyszczenie filtra lub jego wymianę.

 

Przynajmniej raz na pięć lat okna drewniane warto pomalować, aby wypełnić mikropęknięcia, rysy i niewielkie uszkodzenia. Przed nanoszeniem nowego lakieru starą powłokę powinno się przetrzeć papierem ściernym, by zwiększyć jej przyczepność. Okna z drewna pokrywanego ciśnieniowo poliuretanem lub okna z PCW praktycznie nie wymagają konserwacji.