Wybór działki

Wybór działki

Artykuły 29-03-2021

Wybór działki

Przeprowadzka do nowego domu to marzenie niejednego z nas. Niektórzy szukają czegoś gotowego, by skrócić czas oczekiwania, co oczywiście bywa najwygodniejsze, ale niesie ze sobą podstawowy warunek – elastyczny portfel. Inni, decydują się na rozwiązanie umożliwiające pełną kontrolę finansową nad nową inwestycją i planują budowę wymarzonego domu, krok po kroku. Takie wzięcie spraw w swoje ręce wymaga nie tylko zaangażowania, ale niekiedy i praktycznej wiedzy. Zanim jednak zaczniemy zaprzątać sobie głowę technologiami, materiałami, rozmieszczeniem pomieszczeń czy sposobami redukcji kosztów ogrzewania, musimy podjąć decyzję kluczową. Wybór działki. Zadanie to jest niezwykle ważne oraz odpowiedzialne. Miejsce naszej inwestycji decyduje o przyjemności z mieszkania, która będzie trwać przez wiele lat, nierzadko wpływa na aspekty technologiczne samej budowy, rzutuje zatem nie tylko na nasze samopoczucie i radość z użytkowania domu, ale może przyczynić się także do kłopotów podczas samego procesu budowlanego i kwestii użytkowania domostwa. 

 

Czas pandemii znacznie komplikuje wyszukiwanie i wybór odpowiedniej działki. Mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rynkiem, gdzie ceny nie stoją w miejscu – wręcz przeciwnie, sytuacja uruchomiła wysokie zainteresowanie gruntami i co za tym idzie następuje wzrost cen. Sytuacja jest napięta, ale nie oznacza to, że powinniśmy zwlekać, nieskończenie wyczekując okazji.  

 

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to lokalizacja. Działka w mieście oferuje rozbudowaną infrastrukturę, zarówno w zakresie dostępu do mediów przyłączeniowych, jak i w zakresie samej jakości życia. Oczywiście nie ma nic za darmo. Działki w miastach są dużo droższe, często ich wybór jest szczupły z racji niedużej dostępności, a przy użytkowaniu należy brać pod uwagę z reguły wyższe opodatkowanie nieruchomości. 

 

 

6061d884c3a6f-obr.jpg

 

 

Dostępność gruntów poza miastem jest o wiele wyższa. Decydując się na taką lokalizację musimy być świadomi co z takiego wyboru wynika. Należy zwrócić uwagę na rzeczy podstawowe: drogę dojazdową do działki, dostęp do wody, kanalizacji czy gazu. Kwestia mediów nierzadko rozstrzyga o sposobie ogrzewania domu lub wpływa na koszty jego użytkowania. Na przykład brak kanalizacji skutkuje budową szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Decydując się na zakup działki na terenach podmiejskich zawsze pojawia się pytanie dotyczące ewentualnych dojazdów do miejsca pracy, szkoły czy innych instytucji będących częścią naszego życia. Oczywiście odległość od miasta, z którym jesteśmy związani zawodowo, nie zawsze spowoduje wydłużenie dojazdu. Nie jest wcale powiedziane, że mieszkając pod miastem spędzisz w samochodzie więcej czasu niż mieszkając w mieście. Bywa tak, że z miejscowości na obrzeżach dojeżdża się do centrum miasta szybciej niż z niektórych jego dzielnic. Pozostaje także opcja transportu publicznego, który czasami bywa o wiele wygodniejszy, tańszy i mniej czasochłonny. Wybierając lokalizację, warto mieć te kwestie na uwadze. Co w zamian oferuje pozamiejski grunt? Dla miłośników ciszy, aktywnego spędzania wolnego czasu czy lepszej jakości powietrza, odpowiedź będzie oczywista.  

 

Lokalizacja to pierwszy z aspektów zakupu działki. W następnej kolejności czekają nas inne rozstrzygnięcia i zadania związane z gruntem. Musimy poznać jego wszystkie. W szczególności trzeba zapoznać się:

1. Księga Wieczysta – warto znać prawny status gruntu. Kto jest jego właścicielem, współwłaścicielem, czy teren nie jest zadłużony.


2. Plan zagospodarowania terenu – jest to akt prawny określający dopuszczalny charakter zabudowy na określonym terenie. To ten dokument decyduje o szczegółach każdej inwestycji – czy inwestor będzie mógł wybudować dom parterowy czy z poddaszem użytkowym, jaki będzie dopuszczalny kąt nachylenia dachu itp. Ponadto z planu zagospodarowania dowiemy się, jaka przyszłość czeka naszą okolicę – to bowiem ten dokument określa przyszłe plany ewentualnej rozbudowy terenu (np. czy w pobliżu naszej działki nie jest planowana autostrada czy lotnisko). W przypadku braku planu zagospodarowania, musimy posłużyć się decyzją o warunkach zabudowy. Oba dokumenty może uzyskać każda ubiegająca się o nie osoba, nie musi nim być właściciel gruntu.


3. Media – tzw. uzbrojenie działki to podstawa zaplanowania dalszej inwestycji. Nie trzeba chyba specjalnie podkreślać, że łatwy dostęp do prądu, wody czy gazu ułatwia inwestycje.


4. Warunki specjalne – warto zapoznać się z kwestiami ochrony środowiska i aspektem geologicznym gruntu. Wiedza ta może w szczególnych przypadkach zadecydować o losach dalszego zainteresowania gruntem.

 

Należy sobie uzmysłowić oczywistą, choć często zapominaną prawdę – tylko pełna wiedza o przedmiocie pozwoli podjąć nam świadomą decyzję. W naszym przypadku działka rozpoczyna długi proces budowy, dlatego warto zadbać o to, by już na początku nie spotkały nas niemiłe niespodzianki.